Şifa Termal Evleri

KAPLICA

Şifa Termal Evleri

365 gün hizmet veren tesisimiz, Yenilenen Konsepti ile Müşteri memnuniyetini her zaman yüksek tutmaktadır.
Ailenizle birlikte doğayla başbaşa şifalı kaplıcanın keyfini çıkarmak için Şifa Kaplıca Evleri sizleri bekliyor.

KAPLICA SUYU KULLANIMI

Herhangi bir rahatsızlığınız yoksa küre başlayabilirsiniz. Rahatsızlığı olanlar doktor kontrolünden sonra küre başlamalıdırlar. Kaplıca kürlerinde en az 21 banyo tavsiye edilir. Banyo süresini 10 daikadan başlayarak 20 dakikaya kadar arttırınız. Kaplıca suyuna girilebilecek kadar bekletildikten sonra suya girilmelidir. Soğuk su, içme suyu olduğundan kesinlikle ilave etmeyiniz. Tok karnına suya girmeyiniz.

Banyodan sonra en az 30 dakika yatarak dinleniniz. Boş zamanlarınızda yürüyerek ve egzersiz yaparak geçiriniz. Kür süresince ağır ve yağlı yiyeceklerden, hamur ve tatlılardan kaçınınız. Bol sebze ve meyve yiyiniz. Et yemeklerinde beyaz eti, kırmızı etten ise yalnızca haşlama ve ızgarayı tercih ediniz. Banyo sırasında hissettiğiniz rahatsızlıklar için zaman kaybetmeden doktorunuza başvurunuz. Kaplıca suyu geçen borular, kireçlenme yapmaması için ilaçlanmaktadır. Bu nedenle suları içmece olarak kullanmayınız.

Kaplıca’nın Faydaları

KAPLICA’NIN YARARLARI

İNSAN SAĞLIĞI AÇISINDAN YARARLI, İYİLEŞTİRİCİ ÖZELLİĞİ BULUNAN KAPLICALAR

Kaplıca, sıcak yeraltı sularından yararlanmak için yeryüzüne çıktıkları kaynakların çevresine kurulan hamam görünümündeki tesislere verilen isimdir. İnsan sağlığı açısından yararlı olduğu, bazı hastalıkları iyileştirici özelliği bulunduğu bilinen kaplıcalar, turizm açısından da önem taşırlar.

KAPLICA SUYUNA GİRMESİ SAKINCALI OLANLAR

Kaplıca suyuna girmesi sakıncalı veya doktor onayı gerektiren bazı kişiler sıralanmıştır. Kalp hastaları, Onkolojik rahatsızlıklar, Tüberkiloz, Ağır kanamalı haller, Akut iltihabı, Dolaşım bozukluğu, Sara hastaları, İltihabi romatizma, Alerjik bünyeliler, 10 yaşından küçük çocuklar

KAPLICA BANYOSU NASIL YAPILMALI ?

Herhangi bir rahatsızlığı olan doktoruna danıştıktan sonra küre başlamalıdır.
Kaplıca Kürü en az 15 en fazla 24 banyodur.
Kaplıca suyuna en fazla 36-38 C giriniz.
Kaplıca suyuna soğuk su ilave etmeyiniz
İlk hafta günde 1 defa ikinci hafta günde 2 defa giriniz.
Banyoda kalma süresi 10 dakikadan başlayarak en fazla 20 dakikaya çıkartınız.
Tok karına suya girmeyiniz.
Banyodan çıkınca en az 30 dk. yatarak dinlendikten sonra duş alınız.

Kaplıcalar ve Hastalıklara Etkisi
 •  Solunum Sistemi Hastalıkları

  Astma bronşiyal, Aronik bronşit, Alerjik üst solunum yolu hastalıkları, Pnömokonyoz’dır. Bu tür hastalıklarda daha çok klimaterapi uygulanmaktadır.

 •  Cilt Hastalıkları

  Egzema, Akne, Psöriasis, Nörodermit, Kronik rezidüel ürtiker.

 •  Kas – İskelet Sistemi Hastalıkları

  Dejeneratif eklem hastalıkları(Kireçlenmeler), Yumuşak doku romatizmaları, Bazı inflamatuar romatizmal hastalıklar, Ortopedik girişimler sonrası, Travmalar sonrası’dır.

 •  Kalp – Dolaşım Sistemi Hastalıkları

  Kompanse kalp yetmezliği, Fonksiyonel dolaşım bozukluğu, Esansiyel hipertansiyon, Varislerdir. Bu tür hastalıklarda daha çok banyo ve iklim kürleri uygulanmaktadır.

 •  Mide-Bağırsak-Metabolizma Hastalıkları

  Mide hastalıkları, Şeker hastalığı, Obesite, Gut, Karaciğer-Safra kesesi fonksiyonel yetmezlikleri’dir. Bu tür hastalıklarda içme kürleri ve şifalı çamur ağırlıklı olarak uygulanmaktadır.

 •  Böbrek ve İdrar Yoları Hastalıkları

  Kronik piyelonefrit, Kronik sistit, Kronik prostatit, Böbrek taşları, Fonsiyonel yetmezlik. Bu tür hastalıklarda içme kürü, şifalı çamur ve banyo kürü ağırlıklı olarak uygulanmaktadır.